Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek. A weboldalon való böngészés folytatásával Ön hozzájárul a sütik használatához.

Specialty kávé pörkölő és webshop

A coffeehub specialty kávé pörkölő és webshop a magyarországi specialty világát nézve, korai időnkben indult el.
 

 

 

Az egyik legnagyobb hazai specialty kávé választék, közvetlenül a pörkölőtől.

 

 

Specialty kávé pörkölése

A specialty kávé vagy újhullámos kávé az ezredforduló után kezdett megjelenni az USA-ban. A harmadik hullámként is ismert kávé mozgalom célja, hogy egy magasabb minőségű kávé és csészeélményt adjunk a fogyasztónak.

A minőségibb kávé, azaz a specialty kávé folyamata már a kávé farmon kezdődik, ugyanis a farmernek sokkal nagyobb gondossággal kell a kávét termesztenie, szüretelnie, mint azt egy átlagos kávénál tenné. Maga a kávé feldolgozási folyamata is kontrolláltabb, illetve a kávé szortírozásán, osztályozásán is nagy hangsúly van, ahol elkülönítik a specialty kávét a hagyományos minőségű kávétól. Fontos elem még a csomagolás is. Az újhullámos kávét nem sima juta zsákokba csomagolják, hanem egy belső fóliával védett zsákba, vagy vákuumozott zsákba, illetve dobozokba. Így a zöld kávé sokkal tovább eláll, megőrizve a minőségét.

A kávé farm után a zöld kávé eljut a célországba a kávépörkölőhöz.  A pörkölési folyamat is egy sokkal komplexebb, nagyobb odafigyelést igénylő folyamatot jelent egy kézműves kávé esetében. Általában kisebb adagokban és lassabban történik a pörkölés menete, a háttérben komputeren figyelve a szenzorokból érkező jeleket. A kávépörkölőnél jelentőséget kap a ROR görbe figyelése, a specialty pörkölőknél pedig általában több szenzoron is figyelik a pörkölőgépben a hőmérsékletet. (Bean Temp, Environmental Temp..)

A lepörkölt specialty kávé utána szeleppel ellátott csomagokba kerül. Mi 200g, 400g és 1kg csomagokat használunk. Ezek a csomagok kerülnek be a specialty kávézókba.  Ezt a különleges kávét nemcsak szakszerűen kell termeszteni, feldolgozni és pörkölni. Nagyon nagy hangsúly van a végső elkészítésén is, azaz hogy minőségileg megfelelő kávé italt kapjunk és ehhez szakértelem, illetve megfelelő eszközök kellenek. A hagyományos hőcserélős espresso gép helyett ajánlott a multiboileres kávégép technológia, amivel tökéletesen lehet a hőfokot szabályozni és ez sokat segít abban, hogy a lehető legjobban készítsük el a kávéitalt, jelen esetben espresso italt. Szintén nagyon fontos, sőt még fontosabb a kávéőrlő szerepe. Minél konzisztensebb, uniformisabb őrleménnyel tudunk dolgozni, annál jobb ízjegyeket tudunk kinyerni a kávéból. Ez érvényes espressora de filter kávé esetén is. Minél jobb és konzisztensebb egy őrlő annál könnyebb lesz a barista dolga is.

A specialty kávénál előtérbe kerül a precizitás is, a kávé mérleggel történő mérése. Egy specialty kávézóban dolgozó barista odafigyel arra, hogy hány gramm espresso őrleménnyel dolgozik, hány gramm a kész espresso, mint kávéital tömege, illetve, hogy mennyi a kivonatolási hőfok és idő. Elsőre nem könnyű feladat a tökéletes kávé elkészítése, de megfelelő gyakorlással hétről hétre egyre ügyesebbek lehetünk benne. A gyorsabb fejlődés érdekében érdemes elmenni egy barista tanfolyamra, ahol profi szakértők segítségével el lehet sajátítani az őrlő beállítást, a latte art készítést, illetve meg lehet tudni a kávé készítésének a hátterét is.

specialty kávé latte

Otthoni kávézásnál elég lehet egy akár néhány ezer forintos filter kávé készítő eszköz, amivel "csepegtetett" drip technológiával tudunk nagyon egyszerűen kávét készíteni. Az őrlésnek itt is fontos szerepe lesz. Érdemes egy olcsóbb, tíz ezer forint alatti filter eszközt venni és mellé egy drágább kávéőrlőt, ami akár otthon lehet kézi kávéőrlő is. Ezen utóbbi mechanikus, azaz kézzel kell tekerni, de napi egy-két kávé esetében ez nem egy akkora kihívás, sőt sok esetben egy kellemes napi "rituálé" a kávé reggeli kézzel történő őrlése.

Végezetül a jó specialty kávéhoz fontos még a szűrt és megfelelő ásványianyag tartalommal rendelkező víz is. Itt használhatunk alacsony ásványi anyag tartalmú ásványvizet, vagy a legjobb eredményt ozmózisos szűrővel érhetjük el, amihez magnéziumot pótlunk vissza.

A specialty kávé elkészítése nagyobb odafigyelést igényel, mint a korábbi olaszos, sötét pörkölésű kávék. Számos tényező befolyásolja az ízvilágot, mint például a megfelelő mennyiségű és minőségű világos pörkölésű specialty kávé, az őrlő, a víz, a kávégép és nem utolsó sorban némi hozzáértés.  

Kapcsolódó cikkek:

Specialty kávé rendelés, egyszerűen otthonról